Warto wiedzieć - Oświetlenie, a może coś więcej

 

logo5w-v-m 

WARTO WIEDZIEĆ

N A S I  D O R A D C Y  C H Ę T N I E  P O M O G Ą  !

 

 

 

1. Oświetlenie, a może coś więcej ...?

Odpowiednio oświetlone wnętrze potrafi być interesujące, a nie rzadko też przyciągnąć uwagę na dłużej, a nawet zainspirować.

Właściwie dobrany rodzaj światła, jego barwa, oprawa i umiejscowienie, umożliwia stworzenie niepowtarzalnego klimatu i nastroju.

Jednak jest to jeden z trudniejszych etapów wykończenia naszego mieszkania czy domu.

Często boimy się podejść do tego tematu w taki sam sposób, w jaki dokonujemy wyboru mebli, czy dekoracji. I niepotrzebnie, bo tak naprawdę to jakie oświetlenie zakupimy zależy nie tylko od naszych potrzeb, ale w głównej mierze od gustu i naszego podejścia do codziennego życia.

Niektórzy bardzo dobrze czują się w pomieszczeniach jasnych, rozświetlonych a inni w miejscach o małym natężeniu światła. Dobierając odpowiednie oświetlenie warto zwrócić uwagę na styl wnętrza – inne oprawy będą pasować do wnętrz nowoczesnych, a inne do stylowych. Od czasu do czasu można też połączyć nowoczesność z klasyką, surowość drewna z delikatnością tkaniny.

Warto czasami przełamać konwenanse, a efekt okaże się zaskakujący.

Przy wyborze oświetlenia szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowanie trzech rodzajów oświetlenia: podstawowego, miejscowego oraz dekoracyjnego.
 
Oświetlenie podstawowe – podstawową jego funkcją jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, zapewniając w nim dobrą widoczność. Lampy powinny dawać światło rozproszone lub odbite od ścian i sufitu. Powinniśmy zatem skupić swoją uwagę na żyrandolach, plafonach i lampach wiszących, których wielkość należy dostosować do wielkości pomieszczenia.

 

 

    

 

Oświetlenie miejscowe – stosujemy je zazwyczaj tam, gdzie potrzebujemy dodatkowe światło np. do pracy, czy relaksu. Najczęściej poszukujemy takich lamp do gabinetów, kuchni czy pracowni. Należy zwrócić uwagę na to, iż powinniśmy uzyskać światło jasne, skupione w danym miejscu, ale nie oślepiające. Jako przykład idealnych produktów tego typu możemy wymienić lampy stojące, biurkowe, stołowe, podłogowe oraz niektóre z kinkietów. Najważniejsze, aby każda z tych lamp posiadała możliwość ustawienia kierunku padania światła.

 

Oświetlenie dekoracyjne – w tym przypadku możemy rozwinąć naszą fantazję bardzo szeroko. Oświetlenie takie ma bowiem jedno kluczowe zadanie: stworzyć indywidualny, niepowtarzalny i niebanalny klimat danego wnętrza. Tak, abyśmy mogli wydobyć to co w nim najważniejsze i to co chcemy dzięki niemu wyrazić. Dzięki niemu można wydobyć barwę, strukturę powierzchni oraz kształt przedmiotu. Często delikatne światło stosowane jest do podświetlenia wnęk, kolumn, obrazów czy roślin. Obecnie mamy dostępna jest też cała gama produktów, które same w sobie tworzą element dekoracyjny, często stanowiąc główny punkt wyposażenia wnętrza.

 

 

 

Pamiętaj!

Dobrze dobrane oświetlenie musi spełniać dwie podstawowe funkcje:

- oświetlić i podkreślić charakter Twojego mieszkania, domu, biura czy pracowni

- wyrazić Twoje wnętrze i podejście do świata.