Pytania?

Częste pytania.

 1. Czy można ściemniać świetlówki używając klasycznego ściemniacza?

 2. Jaki efekt mogę uzyskać dzięki zastosowaniu świetlówki ściemnialnej?

 3. Czy świetlówki ściemnialne firmy Megaman działają z każdym ściemniaczem?

 4. Czy są jakieś specjalne zalecenia dla stosowania świetlówek ściemnialnych?

 5. Czy są jakieś świetlówki, które włączają się same, gdy robi się ciemno?

 6. Czy są świetlówki, które mogę zastosować w sypialni? Bardzo nie lubię białego światła.

 7. Czy są jakieś zamienniki żarników do halopaków?

 8. Czy mogę znaleźć zamiennik dla żarówki o mocy 200W?

 9. Clusterlite – jakie mocne źródło światła - świetlówka, led, żarówka - zastosować w parku, ogrodzie?

 10. Lampy do malowania – czy mogę sam pomalować lampę?

 11. Jak można zmieniać barwy światła – RGB?

 12. Jak oświetlić pokój dla dziecka -na co zwrócić uwagę?

 13. Co to jest klosz - szkło Scavo?

 14. Jak oświetlić dużą powierzchnię sufitu? Czy sufit może świecić?

 15. Co oznacza symbol przekreślonego kosza na śmieci?

 16. Jakie wybrać żarówki energooszczędne – świetlówki czy ledy?
Czy można ściemniać świetlówki używając klasycznego ściemniacza?

Większości świetlówek, jakie są na rynku nie można ściemniać. Używanie ściemniacza w ich przypadku może spowodować uszkodzenie źródła światła.

Dostępne są świetlówki oznaczone jako ściemnialne (dimmerable), które są przystosowane do pracy ze ściemniaczem. I tylko takie mogą być używane w lampach, do których jest podłączony ściemniacz. Pod marką Megaman oferujemy 4 różne świetlówki ściemnialne:

Wszystkie powyższe świetlówki są ściemnialne w sposób płynny od 10 do 100%. Efekt ściemniania jest porównywalny z tradycyjnymi żarówkami i halogenami.


Jaki efekt mogę uzyskać dzięki zastosowaniu świetlówki ściemnialnej?

Dzięki zastosowaniu świetlówek ściemnialnych serii Dimmerable można regulować strumień świetlny według własnych upodobań i potrzebą chwili – od pełnej jasności po przytłumione, nastrojowe oświetlenie.

Świetlówki ściemnialne można stosować w różnych pomieszczeniach: sypialnie, jadalnie, salony, sale przyjęć, restauracje, hotele, kościoły itd.


Czy świetlówki ściemnialne firmy Megaman działają z każdym ściemniaczem?

Świetlówki firmy Megaman serii Dimmerable są kompatybilne z większością ściemniaczy elektronicznych i cyfrowych przeznaczonych do żarówek tradycyjnych i halogenowych. Nie można ich natomiast używać ze ściemniaczami dotykowymi i zdalnie sterowanymi.

Wykaz zalecanych ściemniaczy można znaleźć na stronie internetowej www.megamanpolska.pl


Czy są jakieś specjalne zalecenia dla stosowania świetlówek ściemnialnych?

Aby uzyskać najlepsze efekty ściemniania, wartość mocy świetlówki (lub świetlówek podłączonych do jednego ściemniacza) nie może być niższa niż 1/6 mocy obciążenia minimalnego i nie może przekraczać 1/5 wartości maksymalnego obciążenia wyłącznika ze ściemniaczem.Czy są jakieś świetlówki, które włączają się same, gdy robi się ciemno?

W ofercie firmy Megaman jest dostępna świetlówka, która załącza się w momencie, gdy zapada zmierzch. Posiada ona wbudowany czujnik zmierzchowy, który włącza się automatycznie przy zapadaniu ciemności oraz wyłącza przy odpowiednim poziomie światła dziennego. Zatem świetlówka świeci wyłącznie wtedy, gdy światło jest rzeczywiście potrzebne dając dodatkowe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Świetlówka GK715r ma moc 15 W i zastępuje żarówkę o mocy 75W. Otrzymujemy zatem dużą ilość światła (800 lumenów). Działa bez straty strumienia świetlnego w temperaturze od -20 do +40 stopni.

Znajduje zastosowanie na zewnątrz obiektów. Najlepiej sprawdzi się na werandach, przy bramach, w kinkietach zewnętrznych, w ogrodach.

Już nie trzeba pamiętać, aby włączyć wieczorem światło – zaświeci się samo, gdy przyjdzie odpowiednia pora.

 
Góra

Czy są świetlówki, które mogę zastosować w sypialni? Bardzo nie lubię białego światła.

Do sypialni polecamy świetlówki z serii Softlight – miękkie światło. Emitują one ciepłe, odprężające i relaksujące światło. Specjalna powłoka, którą pokryta jest bańka świetlówki, pozwala na jeszcze większą delikatność wydobywanego światła. W ofercie posiadamy Softy o mocach 9, 15 i 18 W. Dodatkowym atutem jest to, że świecą one niemalże całą swoją powierzchnią, gdyż obudowa jest półprzezroczysta.

Inną alternatywą do sypialni są świetlówki ściemnialne, o których piszemy w artykule "Czy można ściemniać świetlówki używając klasycznego ściemniacza". 

 
Góra

Czy są jakieś zamienniki żarników do halopaków?

Oczywiście tak. W tej chwili posiadamy odpowiednik w postaci świetlówki R7s o mocy 24W. Pasuje on do halopaków z żarnikiem 118 mm. Pozwala na bardzo dużą oszczędność energii – ponad 80%. Szczególnie polecamy go tam, gdzie światło świeci się przez dłuższy czas. W niedługiej przyszłości będziemy posiadać zamienniki ledowe 78mm i 118 mm. Można je będzie stosować również do opraw działających z czujnikiem ruchu.

Czy mogę znaleźć zamiennik dla żarówki o mocy 200W?

Tak, w naszej ofercie posiadamy świetlówkę o mocy 30W, która odpowiada żarówce o mocy 200 W. Oszczędności odczujemy od razu. Wielkość świetlówki WL130 jest porównywalna z wielkością żarówki 200W. W przypadku chęci skorzystania z jeszcze większej ilości światła, posiadamy świetlówki serii Clusterlite o mocach 60, 80 i 100W. Produkty te są w temperaturze barwowej 4000 K. We wszystkich mocach mamy trzonek E27, a w przypadku 80 i 100W również trzonek E40.Clusterlite – jakie mocne źródło światła - świetlówka, led, żarówka - zastosować w parku, ogrodzie?

Firma Megaman pomyślała o tych, którzy potrzebują silnego oświetlenia do ogrodów i parków, a także do iluminacji. Są to świetlówki Clusterlite o mocach od 40 do 100 W. Działają na zasilanie 230V – są to świetlówki kompaktowe. Nad lampami sodowymi mają tę przewagę, iż pozwalają lepiej odróżniać kolory (tzw. wskaźnik oddawania barw Ra mają na poziomie 82, czyli kolory są dobrze widoczne, natomiast lampa sodowa wskaźnik Ra ma poniżej 40 a często w okolicach 20 – uwidaczniają kształty, ale nie kolory).

W ofercie są świetlówki na duży gwint E27, jak również E40.

W załączeniu przedstawiamy bardziej szczegółowe omówienie świetlówek Clusterlite 

Prezentacja_Clusterlite.pdf

Góra 


Lampy do malowania – czy mogę sam pomalować lampę?

Kupując oświetlenie często zastanawiamy się, czy kolor lampy będzie pasował do wnętrza i jak to będzie w przyszłości po zmianie koloru ścian. A może za rok lub dwa będą modne zupełnie inne odcienie w mieszkaniach…

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom na własny kolorystyczny design lampy. Przedstawiamy kilka lamp gipsowych, które można przemalować na dowolny kolor w zależności od wystroju całego wnętrza. Posiadamy w ofercie zarówno lampy na ściany – kinkiety do malowania, jak i oświetlenie sufitowe do przemalowania na dowolny kolor.

Jeśli chcesz, aby Twój kinkiet zlał się zupełnie z kolorem ściany a wychodziło z niego tylko światło pośrednie, to wystarczy kinkiet gipsowy pomalować tak jak ścianę. Światło będzie wydobywało się z wnętrza ściany, tworząc niesamowity nastrój po wygaszeniu pozostałych lamp. Najlepszy efekt uzyskasz w ten sposób w sypialni i w salonie. Oto lampy, które w ten sposób możesz wykorzystać. Efekty są ograniczone tylko Twoją kreatywnością. Równie ciekawie może wyglądać taki kinkiet przemalowany na  kontrastujący z całą ścianą kolor. Będzie to niewątpliwie ciekawa dekoracja wnętrza.

Sufit zazwyczaj jest w jednolitej jasnej tonacji. Oprawy oświetleniowe możesz pomalować identycznie jak całość sufitu, ale możesz też podkreślić Twoją oprawę poprzez ciekawy niebanalny kolor. Jeśli znudzi Ci się kolor możesz przemalować na inny.  Oto lampy na sufit, które możesz malować.

Spróbuj się pobawić w malowanie lamp, to wciąga…

Góra


Jak można zmieniać barwy światła – RGB?

Prezentujemy nowy system sterowania oświetleniem RGB. Umożliwia nam uzyskanie dowolnego koloru światła lub programowanie zmian według ściśle określonego schematu.

Rozwiązania nasze mogą znaleźć zastosowanie w różnych obiektach, m.in. hotelach, restauracjach, kawiarniach i klubach, muzeach, ośrodkach welness i spa, sklepach i butikach a także w domach i wielu innych miejscach.

 
Góra

 

Jak oświetlić pokój dla dziecka -na co zwrócić uwagę?

Pokój dziecięcy to szczególne miejsce. I oświetlenie dziecięce musi być szczególne. Zwykła lampka o fantazyjnym kształcie czy  kolorze, ozdobiona motywem z ulubionej bajki może w znaczącym stopniu ożywić wnętrze, jednocześnie wpływając bardzo pozytywnie na samopoczucie dziecka i stymulując jego rozwój.

Przy doborze oświetlenia dla naszej pociechy nie możemy jednak zapominać o kwestiach nadrzędnych, a w szczególności o bezpieczeństwie dziecka. Warto zatem upewnić się, że lampa dla dziecka spełnia kilka warunków:

 • lampka dziecięca, którą chcemy zafundować naszemu dziecku musi spełniać wymagania dyrektyw nakładanych przez Unię Europejską - oznaczenie CE;
 • oświetlenie nie może zagrażać poparzeniem malucha, czyli wszystkie znajdujące się w oprawie źródła światła powinny być starannie zabudowane. Dziecko nie może mieć dostępu do źródła światła! Dotyczy to lamp, które są w zasięgu rąk dziecka. Źródło światła musi być tak zabudowane, aby dostęp do niego był możliwy tylko przy użyciu specjalistycznego sprzętu;
 • w końcu należy wykluczyć kupno lamp zawierających łatwe do demontażu, niewielkie części, których połknięcie może przyczynić się do  zadławienia bądź uduszenia.

Bardzo istotna jest również kwestia aranżacji oświetlenia we wnętrzu. Niezbędnym elementem wyposażenia każdego pokoju dziecięcego jest lampa sufitowa(plafon lub żyrandol), umieszczona w centralnym punkcie, zapewniająca jasne i równomierne oświetlenie całego pomieszczenia podczas zabaw, do których często służy podłoga. Jeśli pokój jest duży, warto wybrać oprawę posiadającą więcej niż jedno źródło światła.

Jednocześnie nie możemy zapominać o zastosowaniu nastrojowego oświetlenia uzupełniającego w postaci kinkietu i lampki stołowej, które to okażą się niezastąpione podczas odpoczynku, a w nocy dadzą naszemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, zapewniając spokojny i zdrowy sen (tu sprawdzą się zużywające mało prądu, najlepiej ledowe, świecące przez całą noc  lampki). W naszej ofercie mamy też tzw. drobne lampki, które działają na baterie, dzięki temu nawet w przypadku braku energii elektrycznej ciągle mogą świecić.

Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest to, aby lamp nie przykrywać żadnymi materiałami w celu zapewnienia półmroku. Należy stosować lampki, które dają niewiele światła i są bezpieczne.

Jedno jest pewne, niewątpliwie warto dołożyć wszelkich starań, nierzadko sięgając po fachową poradę, aby właściwie dobrać oświetlenie do pokoju malucha. Dzięki temu wzrok naszego dziecka nie będzie się męczył, a ono samo będzie bezpieczne i zadowolone.Co to jest klosz - szkło Scavo?

Szkło Scavo zostało wprowadzone do użytku w latach 50 XX w. na wyspie Murano. Szkło Scavo uzyskiwane jest dzięki specjalnej technice mającej na celu uzyskanie efektu postarzania a nawet archeologicznego typowego dla przedmiotów znalezionych w ziemi po długim czasie. W czasie produkcji tego rodzaju szkła wykorzystuje się kilka rodzajów warstw specjalnych proszków i wypala ostatecznie w temperaturze 800°C.W naszej ofercie proponujemy produkty z kloszami Scavo wyprodukowane w Grecji przez firmę Viokef.

Lampy Simona
Góra


Jak oświetlić dużą powierzchnię sufitu? Czy sufit może świecić?

 

Sufit podwieszany możemy w ciekawy sposób oświetlić, tak aby uzyskać efekt świecącej tafli. Możemy to uzyskać stosując przynajmniej dwa rozwiązania:

 1. Stosujemy cienkie świetlówki liniowe T2(tzw. świetlówki liniowe z wbudowanym balastem), podłączamy je w odpowiedni sposób w zależności od powierzchni, która ma świecić. Wykorzystać możemy 3 rodzaje świetlówek z oferty Megaman:
  1. Świetlówka o mocy 8W i długości 34cm;
  2. Świetlówka o mocy 16 W i długości 64 cm – możemy ją łączyć ze świetlówką o mocy 8W. Dzięki możliwości łączenia obu świetlówek jest to elastyczne rozwiązanie pod względem długości tafli świecącej;
  3. Świetlówka o mocy 23W i długości 28 cm -najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy mieć bardzo mocne oświetlenie.
  4. Stosujemy paski ledowe o dobrych parametrach świetlnych, aby natężenie światła było zadowalające.

W obu przypadkach świetlówki lub ledy mocujemy do sufitu. W odpowiedniej odległości montujemy płytę akrylową (może być również szyba mrożona lub płyta z innego tworzywa) najlepiej mleczną. Dzięki odpowiedniej odległości płyty od świetlówek lub pasków ledowych, uzyskamy odpowiedni poziom rozproszenia światła. Pozwoli to na uzyskanie jednolitej powierzchni świecącej.

I piękny świecący sufit mamy gotowy. Przy jego odpowiedniej wielkości może to być główne światło w pomieszczeniu, nawet w biurze. W przypadku zastosowania ledów RGB i odpowiednich sterowników możemy uzyskać dowolny kolor na różne chwile… a może tak do sypialni?


Co oznacza symbol przekreślonego kosza na śmieci?

Symbol przekreślonego kosza na śmieci na produkcie lub jego opakowaniu oznacza, że produktu nie wolno wyrzucać do zwykłych pojemników na odpady. Obowiązkiem użytkownika jest przekazanie zużytego sprzętu do wyznaczonego punktu zbiórki w celu recyklingu odpadów powstałych ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zapewniając prawidłową utylizację pomagasz chronić środowisko naturalne. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących recyklingu niniejszego produktu należy skontaktować się z przedstawicielem władz lokalnych, dostawcą usług utylizacji odpadów lub sklepem, gdzie nabyto produkt.
Góra

 

Jakie wybrać żarówki energooszczędne – świetlówki czy ledy?

Nie ma czegoś takiego jak żarówka energooszczędna. Świetlówki i lampy ledowe, które często są nazywane „żarówkami energooszczędnymi” nie mogą nosić takiej nazwy. W języku polskim słowo żarówka pochodzi od żarzenia się. Proces taki następował w klasycznych żarówkach, ale nie ma nic wspólnego ze świetlówkami i ledami. Jedynym wspólnym elementem jest to, że świecą i dlatego wszystkie je możemy nazwać źródłami światłami. Firmy, które wprowadzają „żarówki energooszczędne” trudno nazwać profesjonalnymi, gdyż nie potrafią sami rozróżnić podstawowych pojęć, a co dopiero myśleć jak rozwijają swoje produkty. Należy zatem unikać takich produktów, które na swoim opakowaniu mają wpisaną nazwę „żarówka energooszczędna”.

Wracając do pytania, jakie energooszczędne źródło światła wybrać, świetlówkę, czy leda (lampę ledową), należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. Jak często i na jak długo będzie włączane światło? Pamiętaj, że świetlówka potrzebuje przynajmniej 120 s, aby osiągnąć maksymalny strumień świetlny (czyli zanim zacznie świecić pełnym swoim światłem). Dlatego w miejscach, gdzie światło włączamy i wyłączamy często, świetlówki nie są polecane – np. w łazienkach, na korytarzach, garderobach itp. Lampy ledowe od razu świecą pełnym światłem. Nie mamy poczucia, że jest ciemno na początku. Jednak okres zwrotu inwestycji będzie w takich miejscach na pewno stosunkowo długi.  

2. Czy chcemy mieć światło rozproszone czy bardziej punktowe? Jeśli chcemy uzyskać mocne podświetlenie jakiegoś elementu (np.określonego przedmiotu) zaleca się stosowanie reflektorów ledowych. W sposób naturalny są one przystosowane do oświetlenia podkreślającego, punktowego. Większy wybór mamy, jeśli chcemy uzyskać oświetlenie ogólne. Dotychczas świetlówki były najczęściej stosowane w takich zastosowaniach. W tej chwili mamy wybór pomiędzy świetlówkami a ledami. Decyzja uwarunkowana jest chęcią poniesienia większego wydatku jednorazowego, gdyż dobrej jakości ledy są 3-5 krotnie droższe od porównywalnych świetlówek. Ale ich trwałość też jest dłuższa. Jeśli chodzi o energooszczędność (czyli skuteczność świetlną), to oba źródła światła są porównywalne.

3. Czy bardziej zależy nam na trwałości czy na cenie? Dobra lampa ledowa jest  nawet 3-krotnie trwalsza od dobrej świetlówki, ale niestety w podobnym stopniu jest też droższa. Wybór należy zatem do Ciebie. Czy chcesz od razu wydać większą kwotę i mieć dłużej spokój, czy też chcesz podzielić inwestycje na etapy kupując świetlówki. Warto też pamiętać, że za kilka lat może będziesz chciał wymienić zupełnie oświetlenie, więc może lepiej na ten czas kupić relatywnie tańsze dobrej jakości świetlówki i zaczekać na coraz lepsze produkty ledowe.

Pamiętać jednak należy, że lepiej wybrać dobrą świetlówkę niż słabej jakości lampę ledową. Zwróć też uwagę na barwę światła. Jeśli jakiś producent/importer pisze „światło ciepłe” a nie podaje szczegółowo barwy światły (np. 2700K, 2800K czy 3000K), to lepiej nie kupuj takiego produktu. Pojęcie barwa światła ciepłe jest bardzo szeroki i możesz w ten sposób kupić źródło światła, które z ciepłą barwą w powszechnym mniemaniu ma niewiele wspólnego.


Góra